Alternatory

Alternator – prądnica prądu przemiennego, często trójfazowa. Służy do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. W alternatorze prąd jest wytwarzany w nieruchomych uzwojeniach stojana przez wirujące pole magnetyczne wirnika. Stosowany jest powszechnie jako źródło prądu w pojazdach mechanicznych. Pierwszy alternator skonstruował Nikola Tesla w 1891 i opatentował go w USA pod numerem 447921.

alternator

Alternatory są znacznie wydajniejsze i bardziej niezawodny od prądnicy prądu stałego, gdyż w przeciwieństwie do prądnicy główne uzwojenia robocze są w stojanie, a nie w wirniku, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania komutatora. Alternatory są wzbudzane podobnie do prądnicy prądu zmiennego przez uzwojenia wirnika, ale w alternatorze jest jedno uzwojenie nawinięte osiowo, a wykonane z ferromagnetyka elementy kształtują odpowiednio pole magnetyczne, tak by podczas obrotu wirnika zmieniało się pole magnetyczne przenikające przez uzwojenia statora (stojana).

Dla zapewnienia współpracy z akumulatorem, który wymaga napięcia stałego, alternatory posiadają wbudowany prostownik na diodach krzemowych. Czasem zawierają też wbudowany regulator napięcia.

Tagi:

alternatory bielsko, rozruszniki bielsko, regeneracja bielsko, naprawa bielsko, tech-mod bielsko, żywiec, regenracja rozruszników bielsko, regeneracja alternatorów bielsko, elektromechanika bielsko, elektrotechnika bielsko rozruszniki bielsko-biała, alternatory bielsko-biała, regeneracja bielsko-biała, naprawa bielsko-biała, pphu Maciej Matusiak bielsko-biała, żywiec, regenracja rozruszników żywiec, regeneracja alternatorów żywiec , elektromechanika żywiec, elektrotechnika żywiec, naprawa żywiec, regeneracja żywiec

Marki które naprawiamy: